Współpraca dla rybołowa. LP i Enea Operator razem dla zagrożonego gatunku

Lasy Państwowe i Enea Operator, odpowiadająca za sieć dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce, współdziałają na rzecz ochrony rybołowa, jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych. Wkrótce na słupach wysokiego napięcia w województwach zachodniopomorskim i lubuskim zostaną zamontowane platformy lęgowe.
06.03.2020

Lasy Państwowe i Enea Operator, odpowiadająca za sieć dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce, współdziałają na rzecz ochrony rybołowa, jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych. Wkrótce na słupach wysokiego napięcia w województwach zachodniopomorskim i lubuskim zostaną zamontowane platformy lęgowe.

Więcej o ochronie rybołowów

Łącznie w marcu spółka Enea Operator zamontuje 22 platformy na słupach energetycznych. Do Polski rybołowy z zimowisk wracają pod koniec marca. Dlatego to dobry moment, by przygotować im  bezpieczne miejsca do zakładania gniazd.

Rybołów to średniej wielkości ptak drapieżny. Żywi się wyłącznie rybami. Do gniazdowania potrzebuje okazałych drzew o płaskiej koronie. Chętnie korzysta też ze sztucznych platform umieszczanych na słupach energetycznych wysokiego napięcia.

 Doświadczenia Niemiec, gdzie aż 70 proc. rybołowów zakłada gniazda właśnie na takich słupach, pokazują, że w ten sposób można wydatnie pomóc w odbudowie populacji. W Niemczech liczba tych ptaków szponiastych wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. W samej Brandenburgii żyje ponad 600 par rybołowów. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. W 2019 r. lęgowe ptaki odnotowano jedynie w 27 rewirach.

Mamy nadzieję, że nasze działania na rzecz rybołowa zakończą się sukcesem, tak jak było to w przypadku bielika – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Zainicjowana przez leśników ochrona strefowa tego gatunku poskutkowała ogromnym wzrostem liczebności. Na progu przemian ustrojowych w Polsce i proekologicznych zmian wprowadzonych w polskim leśnictwie mieliśmy około 200 par bielików. Dziś liczba par bielików, będących pierwowzorem godła narodowego, wynosi około 1400.

Porozumienie pomiędzy Lasami  Państwowymi i Enei Operator zostało podpisane już w ubiegłym roku. - Nasza spółka chętnie realizuje lub włącza się w projekty proekologiczne. Bardzo się cieszę, że zapowiadane przez nas działania, są właśnie realizowane, zgodnie z przyjętymi wspólnie harmonogramami – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Montaż platform lęgowych to jedno z działań w ramach projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, który realizują Lasy Państwowe.

Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 bezpiecznych platform lęgowych na drzewach. Tam, gdzie ptaki zbudują gniazdo, leśnicy tworzą strefę ochronną. W takich miejscach zarządzające danym terenem nadleśnictwa rezygnują z prowadzenia gospodarki leśnej - priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokojnego lęgu ptakom.

Efekty przedsięwzięcia, które rozpoczęło się wiosną 2017 r., mają także wymiar naukowy. Ornitolodzy przy pomocy najnowszych technik - nadajników satelitarnych, fotopułapek i testów genetycznych – prowadzą badania i zdobywają wiele nieznanych dotąd informacji o rybołowach, ich kondycji, zwyczajach i migracjach.