Rezultaty – wskaźniki osiągnięcia rezultatów
- Opracowanie wytycznych dla ochrony gatunku na terenie Polski oraz opracowanie wytycznych dla ochrony rybołowa na terenie Europy Środkowej.
- Montaż 50 gniazd na słupach linii wysokiego napięcia oraz 232 gniazd na drzewach.
- Określenie zapotrzebowania bazy żerowej w rejonie występowania rybołowów, poprzez przeprowadzony szczegółowy monitoring 33 jezior i 33 stawów oraz analizę operatów rybackich.
- Uzyskanie przebiegu tras migracyjnych dla rybołowów w wyniku montażu 15 loggerów gps.
- Przeprowadzenie 2 konkursów w ramach World Osprey Week.
- Organizacja 6 warsztatów dla środowiska rybackiego i wypracowanie wytycznych dla zrównoważonej gospodarki rybackiej w rejonie występowania rybołowów.
- Wypracowanie zasad prowadzenia działań zapobiegającym kłusownictwu na gatunkach zagrożonych
Podsumowując wyniki monitoringu przeprowadzonego w trakcie trwania projektu, uważamy, że realizacja projektu znacząco przyczyniła się do poprawy i wzrostu stanu populacji rybołowa w Polsce. Osiągnięciem projektu jest zatrzymanie spadku, a następnie odwrócenie trendu populacji rybołowa. Liczebność rybołowa zaczęła wzrastać od 2018 roku. Do 2021 roku szacujemy 25% wzrost liczby stanowisk par rybołowów. Licząc stanowiska rybołowa, na których zaobserwowano przynajmniej jednego ptaka, liczba zajętych stanowisk wzrosła o 53% w latach 2014-2021. Mamy nadzieję, że będzie to utrzymujący się trend w kolejnych latach.
Daje to optymistyczną perspektywę na przyszłość co do dalszych losów populacji rybołowa w Polsce. Zakładamy, że działania rozpoczęte w projekcie będą owocować w kolejnych latach, co oznacza, że populacja rybołowa będzie nadal rosła.