Ochrona rybołowa w Europie Środkowej i Wschodniej – podsumowanie konferencji
Podobnych spotkań i wymiany wiedzy między przyrodnikami z różnych stron świata bardzo brakuje w naszym kraju. To okazja do poszerzenia wiedzy i spojrzenia z innej perspektywy na nasze problemy, ale też możliwość prezentacji krajowych wysiłków na rzecz ochrony przyrody. Taki właśnie wymiar miała Międzynarodowa konferencja o ochronie rybołowów w Europie Środkowej i Wschodniej organizowana w Warszawie w dniach 28-29 listopada 2019 roku.
Konferencja zorganizowana została jako ważny etap realizowanego od 2017 roku projektu ochrony rybołowów, koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów. W spotkaniu wzięli udział ornitolodzy z 7 krajów europejskich. Pierwszego dnia swoją prezentację wygłosił Pertti Saurola, legenda ochrony sów i ptaków drapieżnych. Pertti Saurola mimo 81 lat, ciągle wspina się na drzewa i obrączkuje między innymi rybołowy i puchacze. Jego spojrzenie na ochronę rybołowów i wieloletnie doświadczenie emanowało z każdej wypowiedzi. Dodatkowo Pertti jest osobą niezwykle charyzmatyczną i ciepłą co każdy obecny na sali mógł odczuć. Wśród obecnych byli również Daniel Schmidt-Rothmund, który w 1999 na uniwersytecie w Halle / Wittenberg obronił doktorat z ochrony rybołowów, oraz Miroslav Babushkin z Rosji, który w rejonie rezerwatu Darwina prowadzi monitoring ptaków drapieżnych z użyciem fotopułapek i nadajników GPS. Po raz kolejny gościliśmy Tima Mackrilla z Fundacji Roya Dennisa z Wielkiej Brytanii oraz ornitologów z Estonii – Urmasa Sellisa, Białorusi – Denisa Kittela oraz z Łotwy – Aigarsa Kalvansa.
Dwa dni konferencji przebiegły pod hasłem poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego populacja rybołowów w Polsce jest tak nieliczna, a co gorsza od lat 90’ z roku na rok ma tendencję spadkową? Do najczęstszych przyczyn zaliczano drapieżnictwo jastrzębi lub puchaczy oraz konkurencję z bielikiem. Ten ostatni potrafi atakować rybołowy
w trakcie gdy lecą one ze schwytaną rybą, zmuszać je do wypuszczenia zdobyczy z pazurów, po czym zabierać łup niczym powietrzny pirat. Jastrzębie za to dały się poznać z najgorszej strony przez atak w Nadleśnictwie Lipka. Samica jastrzębia zabiła tam 3 młode rybołowy oraz dorosłego samca. Inną przyczyną mocno dyskutowaną było kłusownictwo na ptakach drapieżnych. Wszyscy z obecnych zgodzili się, że to zjawisko istnieje, jednak pojawiły się różnice w określeniu skali problemu oraz jego istotności względem rybołowów.
Pertti Saurola zachęcał do podejmowania dalszych wysiłków na rzecz ochrony rybołowów w Polsce ale podkreślał, że na ochronę tak rzadkiej populacji należy patrzeć kompleksowo i reagować na wszystkie czynniki mogące wpływać na liczebność gatunku.