Dotychczas prowadzone obserwacje rybołowów klasycznymi technikami za pomocą lornetki i lutety nie pozwalały na precyzyjne określenie przebiegu lęgu rybołowów. Dopiero od niedawna zastosowanie kamer i fotopułapek przy gniazdach umożliwia pozyskanie cennych danych dotyczących np. składu pokarmowego i wielu elementów związanych z behawiorem lęgowym w tym ocenę bezpośrednich zagrożeń. Nie doprzecenienia jest też aspekt edukacyjno-promocyjny takiego przedsięwzięcia.
Rybołowy są gatunkiem ptaków, które swoje gniazda budują na bardzo wysokich drzewach (przeważnie sosny) oraz jak praktyka pokazuje chętnie również gniazdują na wysokich słupach wysokiego napięcia. W związku z tym umieszczenie fotopułapki na ponad 30 metrowym drzewie to nie lada wyczyn, który wymaga dużego doświadczenia.
W marcu 2018 roku Członkowie Komitetu Ochrony Orłów założyli dwie fotopułapki w gniazdach rybołowów w regionach kraju, gdzie występuje najwięcej par, czyli w Polsce północno-wschodniej i w Polsce zachodniej (RDLP Olsztyn i RDLP Szczecin).
Montaż tych urządzeń pozwoli na monitoring dwóch zupełnie odrębnych pod wieloma względami grup ptaków, ich preferencji pokarmowych oraz behawioru. Montaż fotopułapek (dzięki możliwości ich przemieszczania) pozwoli zebrać odpowiedni materiał do analiz prowadzenia lęgów w różnych siedliskach i z wykorzystaniem różnych łowisk.