Odpowiadając na zidentyfikowane zagrożenia dla populacji rybołowów w latach 2017 - 2021 Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów prowadzła działania w celu ochrony tego najrzadszego gatunku ptaka szpionastego w Polsce.
Nasze działania polegały m.in na zwiększeniu bazy pokarmowej oraz poprawie bezpieczeństwa ptaków na akwenach. Zwiększyliśmy również liczbę potencjalnych miejsc gniazdowania montując sztuczne platformy na drzewach oraz słupach wysokiego napięcia. Nasz projekt miał także ważny wymiar edukacyjny, który realizowany był poprzez warsztaty, konkursy edukacyjne oraz działania informacyjne w mediach. Projekt miał wpływ na świadomość społeczną dotyczącą ochrony przyrody ze szczególnym uwrażliwieniem na problem ochrony ptaków szponiastych. W realizację projektu oprócz zespołu DGLP oraz KOO zaangażowano około 100 osób, w tym pracowników Lasów Państwowych, ekspertów ornitologów i ichtiologów, wolontariuszy i urzędników.
Podsumowując wyniki monitoringu przeprowadzonego w trakcie trwania projektu, uważamy, że realizacja projektu znacząco przyczyniła się do poprawy i wzrostu stanu populacji rybołowa w Polsce. Osiągnięciem projektu jest zatrzymanie spadku, a następnie odwrócenie trendu populacji rybołowa. Liczebność rybołowa zaczęła wzrastać od 2018 roku. Do 2021 roku szacujemy 25% wzrost liczby stanowisk par rybołowów.
Poniżej znajdą Państwo raport z realizacji projektu.