RYBOŁOWÓW WCIĄŻ PRYBYWA!
Fot. nr 1. Andrzej Kośmicki. Źródło: Monitoring Ptaków Polski
Z danych otrzymanych z Monitoringu Ptaków Polski (http://monitoringptakow.gios.gov.pl/strona-glowna.html) wynika, iż liczebność populacji rybołowa w Polsce w 2024 r. wzrosła
Wyniki opracowane przez Komitet Ochrony Orłów w latach 2020 – 2024 r. wskazują, iż po trwającym przez wiele lat spadku liczebności populacji rybołowa w Polsce z jednoczesnym kurczeniem się areału lęgowego nastąpiło odwrócenie się obu trendów w ostatnich sezonach. W roku 2024 lęgowe ptaki odnotowano w 42 rewirach, co jest wynikiem nieco wyższym niż w dwóch poprzednich latach (po 40 rewirów), a także zbliżonym do najwyższych wartości notowanych w całym okresie badań
(źródło Monitoring Ptaków Polski).
Jeśli chodzi o rozmieszczenie, rybołowy w dalszym ciągu preferują tereny północno-wschodniej oraz północno-zachodniej Polski (Fot. 2).
Fot. 2. Rozmieszczenie rybołowa w Polsce. Źródło: Monitoring Ptaków Polski
Sukces lęgowy w roku 2024 ukształtował się na poziomie nieco niższym od średniej wieloletniej
i wyniósł 60%. Lotności dożyło łącznie 51 młodych w 24 terytoriach. Sukces lęgowy i produktywność populacji lęgowej rybołowa były w całym okresie badań stabilne (źródło: Monitoring Ptaków Polski).
Liczba młodych w przeliczeniu na gniazdo z sukcesem w 2024 roku osiągnęła poziom 2,13, a w przeliczeniu na parę lęgową – 1,28. Oba parametry nie wykazywały istotnych zmian od roku 2000, choć w przypadku produktywności na parę z sukcesem zarysowuje się tendencja wzrostowa (źródło: Monitoring Ptaków Polski).
Liczymy, iż projekt realizowany przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych wraz z Komitetem Ochrony Orłów pn. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” przyczynił się do tego sukcesu.
Z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia nowego sezonu oraz liczymy na nowe pisklęta