W dniach 17-19 października 2018 w Szczecinie odbyły się pierwsze międzynarodowe warsztaty pt: „International workshops on osprey protection for Central and Eastern Europe”.
W warsztatach wzięło udział 25 osób zaangażowanych w Projekt ( koordynatorzy z Nadleśnictw, RDLP w Szczecinie i Pile oraz RDOŚ w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim i GDOŚ) w tym 5 ekspertów z zagranicy: dr Georg Moskwa z Ministerstwa Środowiska Niemiec, dr. med. vet. Oliver Krone z Instytutu Zoologii i Badań Przyrody Leibniz w Berlinie, Aigars Kalvans z Lasów Państwowych Łotwy, Urmas Sellis z Klubu Orłów w Estonii oraz Denis Kitel z Centrum Naukowego Zarządzania Dziką Przyroda na Białorusi. Stronę Polską reprezentował Zespół ds. projektu LIFe w DGLP oraz eksperci z Komitetu Ochrony Orłów (dr hab. Tadeusz Mizera, Dariusz Anderwald, Michał Bielewicz i Cezary Korkosz).
W pierwszym dniu mogliśmy dowiedzieć się na temat sytuacji rybołowów w Niemczech oraz postępach w realizacji projektu w Polsce. Drugi dzień poświęcony był sytuacji rybołowów w Estonii, Litwie, Białorusi oraz ich śmiertelność w Europie i na świecie.
W ostatni dzień zobaczyliśmy platformy wybudowane w projekcie w Nadleśnictwie Trzebież oraz potencjalne miejsca montażu platform na słupach wysokiego napięcia w Nadleśnictwie Gryfino.
Warsztaty dla wszystkich były okazją do wymiany doswiadczeń oraz do miejmy nadzieję nawiązania współpracy naukowej przy realizacji projektu.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc pracownikom Nadleśnictwa Gryfino i Nadleśnictwa Trzebież oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie przy organizacji wyjazdu terenowego podczas warsztatów.