Problematyka ochrony rybołowa jest równie szeroka co światowy zasięg występowania tego gatunku. W samej Europie sytuacja tego drapieżnika jest mocno zróżnicowana, a podejmowane działania ochronne znacząco się różnią w poszczególnych krajach. Dlatego też, tak ważna jest wymiana doświadczeń, wykorzystywanie najlepszych praktyk i wspólne uczenie się na błędach.
W tym celu, w Olsztynie, w dniach 6-8 marca 2019 roku, odbyły się już drugie międzynarodowe warsztaty poświęcone czynnej ochronie rybołowów w Europie.
Warsztaty „International workshops on osprey conservation for Central and Eastern Europe” gościły 25 osób zaangażowanych w realizację naszego projekt. Wśród zebranych obecni byli leśnicy, ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, pracownicy organów ochrony przyrody oraz zagraniczni eksperci: dr Thimoty Mackrill z Roy Dennis Wildlife Foundation
z Wielkiej Brytanii, dr Flavio Monti z Uniwersytetu w Sienie oraz Urmas Sellis z Eagle Klub –stowarzyszenia skupiającego m.in. miłośników estońskich rybołowów.
Tim Mackrill omówił historię odbudowy populacji rybołowów w Szkocji i środkowej Anglii. Działania Roy Dennis Wildlife Foundation przyczyniły się do odbudowy brytyjskiej populacji. Jeszcze w latach 50’ populacja praktycznie nie istniała. Dziś żyje tam ponad 300 par.
Flavio Monti z Włoch zaprezentował sytuację włoskiej populacji rybołowów, zagrożenia z którymi się mierzą oraz doświadczenia z prowadzonej translokacji rybołowów
z Korsyki do Toskanii. W ciągu ostatnich 10 lat przesiedlono 36 młodych ptaków. Jak przekonywał, w tamtym rejonie Morza Śródziemnego translokacje są jednym z kluczowych sposób odbudowy populacji.
Urmas Sellis opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z zakładaniem nadajników satelitarnych na rybołowy oraz używaniem kamer i fotopułapek do obserwacji ich gniazd. W ciągu całej przygody z nadajnikami, w ciągu 16 lat wyposażył w nie ponad 100 rybołowów. Nie mamy wątpliwości, że współpraca z Urmasem w tym zakresie będzie dla nas niezwykle pomocna. Wszak krajowe doświadczenia w stosowaniu tej technologii na rybołowach jeszcze nie są zbyt bogate.
Zespół Projektu LIFE wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów przedstawił swoje dokonania oraz dalsze plany na przyszłość. Po części kameralnej, trzeciego dnia warsztatów zabraliśmy gości w teren, by zaprezentować nowo zamontowane platformy dla rybołowów
w nadleśnictwach Jedwabno oraz Olsztyn.
Warsztaty dla wszystkich były okazją do wymiany doświadczeń, pomogły w nowym spojrzeniu na obecne problemy. Przyczyniły się do również do nawiązania współpracy naukowej między ekspertami, która miejmy nadzieje, zaowocuje w przyszłości poprawą sytuacji polskiej populacji rybołowa.
W tym miejscu, chcielibyśmy wyrazić wdzięczność za zaangażowanie i okazaną pomoc przy organizacji wyjazdu terenowego naszemu koordynatorowi regionalnemu projektu z KOO Michałowi Zygmuntowi oraz pracownikom Nadleśnictwa Jedwabno i Nadleśnictwa Olsztyn.